Одбележан 26 Септември - Денот на Европските јазици - Блаже Конески

Одбележан 26 Септември – Денот на Европските јазици

На иницијатива на Здружението на наставници по германски јазик и книжевност на Република Македонија, денес во основно училиште Кочо Рацин, голем дел од основните и средните училишта од Прилеп го одбележавме 26 Септември – Денот на Европските јазици . Прославувајќи ја различната шареноликост низ песни , креативни игри  и пораки за мир ✌️, уште еднаш покажавме дека јазикот е многу повеќе од граматика и вокабулар. Јазикот е клуч  кон нови хоризонти, пријателства и соработка  – наш прозорец кон светот . Денес, повеќе од кога било, важно е да ја истакнеме улогата на јазикот како средство за разбирање и мир ️. Тоа е и главната порака со која ЕУ го одбележува овој ден. Затоа и ние со нашите деца од Блаже Конески ,зедовме учество и денес го прославивме јазикот како клуч за толеранција, мирно и хармонично заедничко живеење . „Јазикот коски нема – ама коски крши!“  – затоа умно да ги одбираме зборовите и да не забораваме дека „добриот збор, железни порти отовра!“ . Погледнете дел од атмосферата која ја доживеавме на сопствена кожа и уживајте ✨! Europe House Skopje Mazedonischer Deutschlehrerverband Goethe-Institut Skopje.
Comments are closed.